Film: “Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – tradycyjny haft kociewski”

Od dnia 4 maja o godziny 18.00 zapraszamy do oglądania na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) filmu pod tytułem “Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – tradycyjny haft kociewski”. 

Autorem filmu jest pan Kamil Olszowy, autorem jest pan Kamil Olszowy, a główną bohaterką pani Zdzisława Gulgowska. Pani Zdzisława Gulgowska na filmie szczerze i z sercem pokazała istotę tworzenia haftów. Jednocześnie zaprzeczyła teorii, że ogromny temperament może przeszkadzać w tej formie aktywności, która, mogłoby się wydawać, wymaga od artysty mnóstwa cierpliwości.

 

 

Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu: kociewskie gadki

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z cyklu Dusza Kociewia –  twórczość ludowa na Kociewiu. Odcinek będzie dotyczył tak zwanej kociewskiej gadki. Film będzie dostępny na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia 20 kwietnia, od godziny 18.00.

 

Zapraszamy na kolejny już film z cyklu Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu. Tym razem odcinek będzie dotyczył tak zwanych kociewskich gadek. Poszukamy w nim przykładowo odpowiedzi kim był farmazyn? Posłuchamy poezji i prozy w gwarze kociewskiej w wykonaniu pani Elżbiety Pasterskiej. Autorem filmu jest pan Kamil Olszowy.

 

Film “Dusza Kociewia – Rzeźba”

Od dnia 13 kwietnia o godziny 18.00 zapraszamy do oglądania na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) filmu pod tytułem “Dusza Kociewia – Rzeźba”. 

Autorem filmu jest pan Kamil Olszowy, a jego gościem artysta rzeźbiarz – pan Michał Majewski z 24B – Autorskiej Galerii Sztuki. Prezentacja skłania do refleksji: “ależ rzeźbienie pięknie brzmi”. Ten odcinek Duszy Kociewia warto obejrzeć z różnych powodów… Charyzmatyczny rozmówca, moc anegdot, prace, które niesamowicie cieszą oko… a przede wszystkim- dźwięk struganego drewna! Poezja 🙂 

 

Karol Plata-Nalborski: „Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie”

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia prezentacji multimedialnej – Karol Plata-Nalborski: “Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie”. Będzie ona dostępna na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia  30 marca, od godziny 18.00.

Będzie to prezentacja o dziejach kociewskiej i chełmińskiej masonerii, promująca książkę pt. „Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie” autorstwa Karola Plata-Nalborskiego. W publikacji tej znajdziemy historię placówek masońskich z czasów zaboru pruskiego i II RP, biogramy najbardziej znanych wolnomularzy z regionu, masońskie rytuały i symbolikę, stosunek lóż niemieckich do religii oraz związane z tym legendy. Książka zawiera też sporo informacji o lokalnych zabytkach i pamiątkach, pozostałych po lożach i wolnomularzach. Cennym urozmaiceniem są kolorowe zdjęcia i obrazy graficzne. Publikację można nabyć m.in. w sklepiku Muzeum Ziemi Kociewskiej.

 

Joachim Choina: Albin Ossowski i jego “wielka droga”

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wykładu pod tytułem: Albin Ossowski i jego “wielka droga”. Prelekcję przygotował pan Joachim Choina. Będzie ona dostępna na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia 23 marca, od godziny 18.00.

 

Celem wykładu będzie przybliżenie sylwetki Albina Ossowskiego. Bohatera wojennego ze Starogardu, który w czasie okupacji działał w konspiracji, trafił do więzienia na warszawskim Pawiaku, później do obozu w Auschwitz i w Buchenwaldzie. Stamtąd wyzwolony przez wojska amerykańskie, trafił do armii Andersa, by u boku Ireny Anders zagrać w pierwszym polskim filmie po wojnie “Wielka droga”.

 

Magdalena Wałaszewska: “Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”

Serdecznie zapraszamy do udania się z nami w wirtualny spacer po wystawie “Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Wirtualne zwiedzanie będzie dostępne na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia 16 marca, od godziny 18.00.

 

Otaczają nas przeróżne przedmioty, z których korzystamy każdego dnia. Uważamy, że ich obecność w naszym życiu jest na tyle oczywista, że rzadko kiedy zastanawiamy się nad pochodzeniem tych rzeczy. A gdyby tak poznać historię przedmiotów i artykułów żywnościowych, niejednokrotnie zdziwilibyśmy się bardzo. Okazją ku temu będzie wirtualne zwiedzanie wystawy „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Wystawa została przygotowana przez pana Dariusza Wałaszewskiego z Fabryki Sztuk w Tczewie.

Ekspozycja znajduje się w Ratuszu Miejskim w Staroagrdzie Gdańskim. Wystawa odznacza się dużą różnorodnością eksponatów i jest bardzo kolorowa. Opisy eksponatów znajdują się na specjalnie przygotowanych planszach oraz na kostkach/sześcianach. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, są punkty z grami i zabawami. Kolejnym urozmaiceniem są plansze z otworem na głowę do zrobienia zdjęcia w formie telefonu komórkowego oraz samochodu z jedzeniem.

Zwiedzając ekspozycję, dowiemy się m.in. kiedy został wysłany pierwszy sms, jak wyglądaly pierwsze zapałki, dlaczego świnka skarbonka została właśnie świnką. Poznamy też historię różnych artykułów spożywczych: kawy, pizzy, kanapki. Garść informacji uzupełnią eksponaty, począwszy od dziadka do orzechów poprzez chińską porcelanę, ubrania z jeansu, telefony komórkowe, komputer, peerelowską suszarkę do włosów, termofor, syfon, telewizor, a skończywszy na zabawkach: puzzlach, klockach Lego i lalkach Barbie.

Wystawa adresowana jest do każdego. Być może niejeden zwiedzający przywoła w swojej pamięci obrazki z dzieciństwa czy wczesnej młodości. Jedno jest pewne, uczucie zdziwienia będzie towarzyszyć niejednokrotnie podczas tego wirtualnego spaceru po wystawie.

 

Jarosław Czyżewski, Zbigniew Potocki: “Starogardzkie Kurkowe Bractwo Strzeleckie wczoraj i dziś”

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wywiadu pana Zbigniewa Potockiego z panem Jarosławem Czyżewskim. Pogawędka będzie dostępna na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia 9 marca, od godziny 18.00.

 

Będzie to interesująca pogawędka historyka i muzealnego kustosza (Zbigniewa Potockiego) z Bratem Kurkowym (Jarosławem Czyżewskim). W ten interesujący sposób zostaną przedstawione dzieje Starogardzkiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego na przestrzeni wieków. Pan Czyżewski uchyli rąbka tajemnicy o wielu nieznanych faktach długoletniej historii Bractwa, turniejach strzeleckich, tytułach i powinnościach z tym związanych. Przedstawi również kryteria, jakie muszą spełnić potencjalni kandydaci ubiegający się o przynależność do tego prestiżowego Bractwa Strzeleckiego.

(fot. Magdalena Dalecka)

 

„Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy “Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Wystawa prezentowana jest w Ratuszu Miejskim (ul. Rynek 1).

Otaczają nas przeróżne przedmioty, z których korzystamy każdego dnia. Uważamy, że ich obecność w naszym życiu jest na tyle oczywista, że rzadko kiedy zastanawiamy się nad pochodzeniem tych rzeczy. A gdyby tak poznać historię przedmiotów i artykułów żywnościowych, niejednokrotnie zdziwilibyśmy się bardzo. Okazją ku temu będzie wystawa „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Wystawa została przygotowana przez pana Dariusza Wałaszewskiego z Fabryki Sztuk w Tczewie. 

 

Wystawa odznacza się dużą różnorodnością eksponatów i jest bardzo kolorowa. Opisy eksponatów znajdują się na specjalnie przygotowanych planszach, które zawisną na ścianach, oraz na kostkach/sześcianach, które zostaną rozmieszczone w różnych miejscach sali wystawowej w Ratuszu Miejskim. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, będą punkty z grami i zabawami. Kolejnym urozmaiceniem będą plansze z otworem na głowę do zrobienia zdjęcia w formie telefonu komórkowego oraz samochodu z jedzeniem.

Zwiedzając ekspozycję, dowiemy się m.in. kiedy został wysłany pierwszy sms, jak wyglądało pierwsze lustro, ołówek, co zainspirowało twórcę wieszaka. Poznamy też historię różnych artykułów spożywczych: zupy instant, waty cukrowej, herbaty, keczupu, musztardy, pizzy, czekolady czy gumy do żucia. Garść informacji uzupełnią eksponaty, począwszy od grzebienia kościanego znalezionego podczas badań archeologicznych poprzez chińską porcelanę, ubrania z jeansu, telefony kpmórkowe, banknoty, flakony po perfumach, peerelowską suszarkę do włosów, termofor, syfon, telewizor, a skończywszy na zabawkach: puzzlach, klockach Lego i lalkach Barbie.

Wystawa adresowana jest do każdego. Być może niejeden zwiedzający przywoła w swojej pamięci obrazki z dzieciństwa czy wczesnej młodości. Jedno jest pewne, uczucie zdziwienia będzie towarzyszyć niejednokrotnie podczas zwiedzania wystawy.

 

 

Skip to content