Kochani, zapraszamy na wernisaż wystawy pod tytułem “Krzysztof Nowiński – bursztyn w świecie”, który odbędzie siędnia 1 kwietnia o godzinie 18.00 w Ratuszu Miejskim. 

Krzysztof Nowiński urodził się w Sopocie, w rodzinie, w której sztuka była obecna od zawsze. Mama i babcia posiadały wykształcenie muzyczno-artystyczne, a jego bracia odziedziczyli pasję ku sztuce poświęcając się malarstwu i teatrowi.

            Przygodę z bursztynem rozpoczął wcześnie, kiedy już w liceum pomagał swojemu starszemu bratu stawiać pierwsze kroki w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii z bursztynu. Zawsze mieszkał blisko morza i plaży, gdzie jeszcze ciągle można było znaleźć małe okruchy bursztynu. Może dlatego bursztyn stał się naturalnym elementem jego życia, a z czasem wydobywanie jego piękna stało się jego głównym zajęciem i pasją. Każda bryłka i jej niepowtarzalny urok podpowiadają, jaką formę i jaki kształt jej nadać, aby najlepiej podkreślić jej piękno i wydobyć czar tajemniczego bursztynu.

            Dla Krzysztof Nowińskiego bursztyn to przedmiot fascynacji, głównie zachwyca się jego naturalną formą i bogatą gamą wyjątkowych barw: bursztyn był naturalnym elementem mojego życia, a z czasem stał się zawodem, a wydobywanie jego piękna pasją – mówi autor.

            Jak przyznaje autor, bursztyny same w sobie stają się inspiracją do tworzenia niepowtarzalnych przedmiotów użytkowych: nie jest bowiem sztuką znaleźć ciekawą bryłkę bursztynu, sztuką jest wiedzieć, jak ją dobrze wykorzystać. Dlatego nie spieszy się z projektowaniem opraw, czeka, aż bursztyn sam podsunie mu ciekawy pomysł, by jak najlepiej podkreślić jego piękno i wydobyć skrywaną we wnętrzu tajemnicę.

            Pracując z bursztynem Krzysztof Nowiński natknął się kiedyś na stare farby i płótna zostawione w jego zagraconej stodole-pracowni. To przypadkowe odkrycie zachęciło go do malowania i ku jego zaskoczeniu właśnie malarstwo pochłonęło ostatnie lata jego artystycznej twórczości.

            Niniejsza wystawa w Muzeum Ziemi Kociewskiej jest trzecią wystawą Krzysztofa Nowińskiego w Starogardzie Gdańskim. Wcześniejsze odbyły się również w Ratuszu Miejskim w 2013 oraz 2016 roku. Obecna ekspozycja nosi tytuł “Bursztyn w świecie”. Wraz z autorem przemierzamy różne kraje, z którymi związane są ciekawe przedmioty wykonane z bursztynu.

 

 

Skip to content