Wojciech Bartoszek – dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz Andrzej Błażyński – dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim mają zaszczyt zaprosić na wystawę pt. ZE ŚWIATA CZTERECH STRON … W 100. lecie powrotu Starogardu do Macierzy.  / STYCZEŃ- KWIECIEŃ 2020

Wernisaż 24 stycznia 2020 roku o godz. 18.00, Ratusz Miejski – Rynek 1

Wystawa obrazuje wysiłek organizacyjny i materialny polskiego wychodźstwa niemalże na całym świecie, w tworzeniu Armii Polskiej we Francji. Dzięki jej powstaniu i symbolicznemu udziałowi w walkach na froncie zachodnim w 1918 roku, Polska stanęła w szeregach zwycięskiej koalicji, co umocniło naszą pozycję na konferencji pokojowej w Paryżu.
Wystawie towarzyszy opowieść o fenomenie losów polskiego żołnierza – tułacza na dalekich frontach Wielkiej Wojny, poszukującego drogi do odradzającej się Ojczyzny, która nie zawsze okazywała się być matką.
Z historią Polaków zmierzających do kraju splótł się los gen. J.Hallera, który osobistym przykładem, patriotyczną żarliwością i militarnym profesjonalizmem potrafił zaszczepić podwładnym poczucie wiary w sens poniesienia nawet najwyższych wyrzeczeń. Już w wolnej Polsce, a potem znów na obczyźnie – mimo trudnych wyborów politycznych – postać Generała ożywiała uczucia patriotyczne rodaków, a on sam do końca pozostał niezłomnym żołnierzem Niepodległej.
Będzie naszym sukcesem, jeśli dzięki tej wystawie żywiej zabiją Wasze serca.