Zapraszamy do wysłuchania krótkiego wykładu na temat POWSTANIA LISTOPADOWEGO. Opowie o nim historyk – kustosz w Muzeum Ziemi Kociewskiej – Zbigniew Potocki. Wykład dostępny będzie od wtorku 16 listopada 2021 roku od godziny 18.00, na portalu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.

Przemija czas, zmieniają się pokolenia, pozostaje pamięć o ważnych wydarzeniach w wielowiekowych dziejach naszej Ojczyzny. W tym roku, już po raz 190 przywołujemy do pamięci rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Było ono największym zrywem niepodległościowym Polaków w XIX wieku, skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W powstanie było zaangażowanych około 140 tysięcy ludzi, którzy przez 10 miesięcy prowadzili walkę z największą potęgą militarną ówczesnej Europy, odnosząc w niej poważne choć tylko przejściowe sukcesy. Upadek Powstanie Listopadowego pociągnął za sobą daleko idące skutki: polityczne, prawne, kulturalne, demograficzne i gospodarcze. Bilans upadku był pod wieloma względami tragiczny dla Polaków.

Na zdjęciu: obraz Wojciecha KossakaStarcie belwederczyków z kirasjerami rosyjskimi na moście w Łazienkach 29 listopada 1830