Serdecznie zapraszamy do zobaczenia prezentacji multimedialnej pod tytułem “Bernard Janowicz – Jego życie i twórczość w literaturze oraz wspomnieniach bliskich  osób”, którą przygotowała pani Izabela Czogała. Prelekcja będzie dostępna na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia 22 czerwca, od godziny 18.00.

Bernard Janowicz to nestor twórców literatury kociewskiej. Całe swoje życie związał ze Starogardem. Jego spuścizna pisarska nie była obfita, ale za to wybitna i oryginalna. Jego wielokrotnie wznawiany zbiór Bajek kociewskich to prawdziwa skarbnica folkloru literackiego, znacząca nie tylko dla Kociewia, a wykraczająca poza jego granice. Te literackie perełki gwarą pisane powstały na kanwie rodzinnych opowieści, przekazywanych najczęściej przez matkę. Janowicz oddał w tych żartobliwych “bajdach” cały urok ludowej mądrości. Niniejsza prelekcja jets rezultatem wspomnień rodziny, przyjaciół oraz osób, które współpracowały z Bernardem Janowiczem. Czasopisma oraz pamiątki rodzinne okazały się również nieocenionym źródłem informacji o twórczości i życiu omawianej postaci. Wszystkie zdjęcia i wycinki prasowe pochodzą a archiwum prasowego rodziny.