Serdecznie zapraszamy do udania się z nami w wirtualny spacer po wystawie “Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Wirtualne zwiedzanie będzie dostępne na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia 16 marca, od godziny 18.00.

Otaczają nas przeróżne przedmioty, z których korzystamy każdego dnia. Uważamy, że ich obecność w naszym życiu jest na tyle oczywista, że rzadko kiedy zastanawiamy się nad pochodzeniem tych rzeczy. A gdyby tak poznać historię przedmiotów i artykułów żywnościowych, niejednokrotnie zdziwilibyśmy się bardzo. Okazją ku temu będzie wirtualne zwiedzanie wystawy „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Wystawa została przygotowana przez pana Dariusza Wałaszewskiego z Fabryki Sztuk w Tczewie.

Ekspozycja znajduje się w Ratuszu Miejskim w Staroagrdzie Gdańskim. Wystawa odznacza się dużą różnorodnością eksponatów i jest bardzo kolorowa. Opisy eksponatów znajdują się na specjalnie przygotowanych planszach oraz na kostkach/sześcianach. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, są punkty z grami i zabawami. Kolejnym urozmaiceniem są plansze z otworem na głowę do zrobienia zdjęcia w formie telefonu komórkowego oraz samochodu z jedzeniem.

Zwiedzając ekspozycję, dowiemy się m.in. kiedy został wysłany pierwszy sms, jak wyglądaly pierwsze zapałki, dlaczego świnka skarbonka została właśnie świnką. Poznamy też historię różnych artykułów spożywczych: kawy, pizzy, kanapki. Garść informacji uzupełnią eksponaty, począwszy od dziadka do orzechów poprzez chińską porcelanę, ubrania z jeansu, telefony komórkowe, komputer, peerelowską suszarkę do włosów, termofor, syfon, telewizor, a skończywszy na zabawkach: puzzlach, klockach Lego i lalkach Barbie.

Wystawa adresowana jest do każdego. Być może niejeden zwiedzający przywoła w swojej pamięci obrazki z dzieciństwa czy wczesnej młodości. Jedno jest pewne, uczucie zdziwienia będzie towarzyszyć niejednokrotnie podczas tego wirtualnego spaceru po wystawie.