Serdecznie zapraszamy do zobaczenia prezentacji multimedialnej pod tytułem “Jan z Jani – pierwszy wojewoda pomorski (1457-1461), rycerz, feudał, “Jurand Kociewia””, którą przygotowała pani Regina Kotłowska. Prelekcja będzie dostępna na profilu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) od dnia 23 lutego, od godziny 18.00.

Prelegentka przybliży tę legendarną postać rycerza walczącego z Zakonem Krzyżackim, wielkiego feudała, polityka, zamieszkującego w zamku, w którym okoliczna ludność mogła się uchronić przed napadami krzyżackimi. Wiele razy także zapuszczał się ten “Jurand Kociewia” na obszar nieprzyjaciela, badając teren i obserwując fortyfikacje nieprzyjaciela.

Jan z Jani herbu Ostoja (ur. ok. 1400, zm. 29 marca 1461) – rycerz z ziemi nowskiej, współtwórca Związku Pruskiego, członek Towarzystwa Jaszczurczego, przywódca w wojnie 13-letniej, starosta środkowego Pomorza, starosta gniewski. W dowód uznania za zasługi w walkach z zakonem krzyżackim został mianowany przez króla Kazimierza IV Jagiellończyka 10 maja 1454 r. pierwszym wojewodą pomorskim. Pełnił tę funkcję aż do swojej śmierci w 1461 r. Był rycerzem holenderskiego pochodzenia o nazwisku von der Jane, panem na Świerczynie i Turze. W roku 1457 otrzymał w posesję miasto Starogard Gdański.