Dnia 19 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy na profil społecznościowy Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim (https://www.facebook.com/muzeumkociewie). Odbędzie się tam wykład Łukasza Gackowskiego pod tytułem “Jak tworzy się własną legendę? Droga profesora Józefa Kostrzewskiego w dwudziestoleciu międzywojennym”

Józef Kostrzewski (1885-1969) – archeolog, profesor Uniwersytetu Poznańskiego i jeden z jego założycieli, twórca poznańskiej szkoły archeologicznej i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W tym jednym zdaniu często zamyka się życie tego badacza. Studenci poznają go od pierwszych swoich wykładów, jako legendarnego naukowca, nestora i praktycznie twórcę polskiej archeologii.

Istotnie – był niezwykle aktywnym badaczem. Prowadził wykopaliska m.in. w Rzucewie, Gnieźnie, Biskupinie. W samym tylko dwudziestoleciu międzywojennym opublikował ponad 600 pozycji. Od samego początku swej kariery wykładowcy bardzo sumiennie podchodził do przekazywania warsztatu i doświadczenia swym uczniom.  Uważał, że wiedza o pradziejach musi być szeroko udostępniana i powszechnie znana. Często występował z wykładami popularnonaukowymi w ogólnodostępnych miejscach – takich jak domy kultury, a nawet sale dworcowe.

Co jednak spowodowało, że Profesor stał się dla międzywojennej Polski postacią tak znaną i zasłużoną? Czym zaszedł za skórę Niemcom, że od pierwszych dni inwazji niemieckiej we wrześniu 1939 roku był poszukiwany przez Gestapo, jako „wrogo nastawiony do narodu niemieckiego”? Jaka była historia człowieka, który mając jedynie 34 lata znalazł się w grupie osób zakładających Uniwersytet Poznański? Jakim autorytetem dysponował, skoro potrafił przekonać samego marszałka Rydza-Śmigłego, by ten przekazał ekspedycji w Biskupinie balony wojskowe?

W trakcie spotkania poznamy ten właśnie odcinek życia Profesora. Dwudziestolecie międzywojenne było niezwykle barwnym i dynamicznym okresem na wielu polach. Jednym z nich była archeologia. Była nauką młodą, jednak dynamicznie się rozwijającą. Chętnie komentowaną, oraz… równie chętnie wykorzystywaną politycznie. Do zobaczenia!

____________________
Łukasz Gackowski – popularyzator nauki, archeolog. Od kilkunastu lat zajmuje się szerzeniem wiedzy o przeszłości. Pracuje w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Miejsce to, nierozłącznie kojarzące się z profesorem Józefem Kostrzewskim, spowodowało w nim narastające zainteresowanie tą barwną i inspirującą postacią.