Zapraszamy do wysłuchania krótkiego wykładu na temat POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Opowie o nim historyk – kustosz w Muzeum Ziemi Kociewskiej – Zbigniew Potocki. Wykład dostępny będzie od wtorku 12 stycznia 2021 roku od godziny 18.00, na portalu społecznościowym Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.

Powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku i skierowane było przeciw Imperium Rosyjskiemu, było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Powstanie to miało charakter wojny partyzanckiej. W czasie jego trwania stoczono około 1200 bitew oraz potyczek, a przez polskie szeregi przewinęło się blisko 200.000 osób.

Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy poległo w walkach, blisko 1000 osób stracono, około 38.000 skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a około 10.000 tysięcy wyemigrowało.

Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Niszczono także dobra kultury.

Z wykładu dowiemy się o tym, że pomimo niepowodzenia militarnego, powstanie styczniowe osiągnęło część celów politycznych, a także o kociewskich aspektach tego zrywu narodowego.

Na zdjęciu: obraz Maksymiliana Gierymskiego “Patrol powstańczy”