Dnia 1 grudnia o godzinie 18.00 zapraszamy na profil społecznościowy Facebook Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim (https://www.facebook.com/muzeumkociewie). Odbędzie się tam wykład dr Jakuba Mosiejczyka pod tytułem “Groby, trumny, medaliki i koraliki – zapomniane cmentarzysko w Starogardzie Gdańskim”.

Na przestrzeni lipca 2016 przeprowadzono archeologiczne badania ratownicze w Starogardzie Gdańskim na stan. 52 (cmentarzysko nowożytne XVII – XVIII w. ) w obrębie inwestycji drogowej – rewitalizacji ul. Kościuszki i skrzyżowania z Al. Jana Pawła II.
Podczas prac terenowych, członkowie zespołu badawczego zebrali świadectwa mieszkańców Starogardu Gdańskiego odnośnie badanego terenu, którzy bardzo interesowali się i licznie odwiedzali teren wykopalisk. Stopień zniszczenia był spowodowany inwestycjami infrastrukturalnymi podjętymi jeszcze w okresie PRL-u.
W wyniku prospekcji, na obszarze 220m2, będących pasem inwestycji, zarejestrowano łącznie: 29 jam grobowych, w których wyróżniono 35 pochówków (zorientowanych na osi E – W, z głowami zwróconymi na W) w układzie anatomicznym i 37 skupisk przemieszanych kości ludzkich, a także jeden obiekt architektury zarejestrowany w części fundamentowej.
Co ciekawe, wiedza o tym cmentarzysku nie jest obca współczesnym mieszkańcom Starogardu Gdańskiego. Jednak w ich przeświadczeniu miał to być cmentarz, na którym spoczęli ludzie, którzy umarli w wyniku jakiejś epidemii, np. cholery.
Omawiane badania należy uznać za pożyteczne naukowo i społecznie. Dotychczasowe prace interwencyjne z 2013 r. potwierdziły istnienie znacznych rozmiarów nekropoli w południowej części Al. Jana Pawła II (pod Galerią NEPTUN). Jednak, jak się okazało, jej obszar jest znacznie większy niż dotychczas sądzono. Pomimo destrukcji pochówków odnaleziono 38 tzw. zabytków wydzielonych in situ (np. medaliki, krzyżyki, paciorki bursztynowe, guziki, haftki, gwoździe od trumien, itp.), które obrazują bogactwo duchowe i materialne mieszczan z XVII i XVIII wieku. Biorąc pod uwagę, małą liczbę badań archeologicznych nad nowożytną kulturą funeralną, odkryte artefakty wnoszą nową wiedzę na temat zwyczajów pogrzebowych, uzupełniając wiedzę historyków.

Skip to content