Dnia 13 listopada 2020 roku o godzinie 16.00 na muzealnym profilu na Facebooku będzie można obejrzeć prezentację i posłuchać prelekcji pani Natalii Tołsty – podróżniczki oraz absolwentki archeologii i kulturoznawstwa – na temat “Madycyny tradycyjnej w Meksyku”.

Słowo curandero  pochodzi od hiszpańskiego czasownika curar, czyli leczyć, zatem osoba określana tym tytułem powinna posiadać wiedzę na temat technik leczniczych. W Mezoameryce nazywa się tak znachorów, czyli osoby bez formalnego wykształcenia medycznego, którzy funkcjonują w systemie tradycyjnej medycyny ludowej, curanderismo i zajmują się leczeniem ludzi. Dobry curandero podpowie, jak wyleczyć mal ojo, susto lub espanto, co w swoich praktykach używa yerbero i do czego potrzeba specjalnych proszków? Jednak w związku z tym, że obecnej sytuacji podróże są raczej niewskazane, warto posłuchać opowieści o meksykańskich znachorach w zaciszu własnego, ciepłego kąta.

O curanderos oraz ich sposobach na różne choroby opowie Natalia Tołsty, podróżniczka rozmiłowana w spotkaniach z innymi kulturami, zawsze szukająca nowych sposobów na przekroczenie własnej strefy komfortu, na co dzień zmagająca się z rozprawą doktorską w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Skip to content