Pod tym tytułem w ubiegły piątek 24 stycznia b.r. w siedzibie Ratusza Miejskiego została otwarta jubileuszowa wystawa wpisująca się w 100. lecie powrotu Pomorza, a wraz z nim Starogardu, do Polski. Inauguruje ona tegoroczny program obchodów wydarzeń i imprez kulturalnych, związanych z odzyskaniem długo wyczekiwanej wolności.

Jest ona wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy. Wystawa obrazuje ogromny wysiłek organizacyjny i logistyczny Polaków rozrzuconych po całym świecie, którzy na wieść o odradzającej się Rzeczypospolitej zgłaszali się do ośrodków rekrutacyjnych dla formujących się jednostek wojskowych zarówno w Europie, jak również na innych kontynentach. Jedna z tamtych formacji, utworzonej we Francji, przybyła 100 lat temu do Starogardu aby przywrócić miasto do Polski.

Dla Starogardu i mieszkańców tamtego czasu było to najważniejsze wydarzenie ich życia, na które czekali prawie półtora wieku – na ponowny powrót do Polski.

Mieszkańcy naszego miasta i regionu mają wyjątkową okazję aby zwiedzić tę wystawę oraz przyswoić sobie wiedzę, jak ogromnym wysiłkiem było tworzenie armii polskiej w tamtych bardzo trudnych warunkach. Jest także lekcją patriotyzmu dla ludzi wszystkich pokoleń.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do zwiedzenia tej interesującej wystawy.

Zbigniew Potocki
kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej
komisarz wystawy

Skip to content